בוקר, כל המתכונים, מתוקים, עונתי
Leave a comment

Go Greta

לפני חודש שלחתי את הילדה שלי לכתה א'. בחודש הזה היא למדה יחד עם לימודי אותיות וחשבון גם להטוטנות, גידול הידרופוני, מדעים, תכנות לאייפד, תיאטרון ומוסיקה ועוד מלא דברים מגניבים. היא חוזרת הביתה בקפיצות, רואים שממש נפתח לה הראש.
אני רוצה בשבילה שתלמד כמה שיותר לרוחב. שהידע שלה לא יסתכם בציונים מיושנים. שהיא תלמד על העולם, תהיה סקרנית ואמיצה, שלא תפחד לשאול שאלות ולהטיל ספק. שתיהיה מלאת ידע.
ידע הוא כוח, הוא יכול להביא אדם רחוק ובהעדרו אנשים נותרים קטנים ושטוחים.

אבל יש ילדה אחת משבדיה שהחליטה שהיא מפסיקה ללכת לבית הספר, כי מה שהיא לומדת בבית הספר לא יציל לה את העתיד, כי כמו שעולם מתנהל כרגע לא יהיה עתיד ראוי לחיים לחיות בו.
גרטה טנברג היא ילדה-נערה רצינית ומלאת ידע עם צמות, שאובחנה על הספקטרום האוטיסי, עם תסמונת אספגר. בגיל 15 היא החליטה שהיא לא מוכנה ללכת יותר לבית הספר, כי כדור הארץ, כמו שאנחנו מכירים אותו מועד לאסון אקולוגי בתוך 10 שנים, ואף פוליטיקאי באף מדינה לא עושה כלום. אז היא התחילה ללכת כל יום לפרלמנט השבדי ולהפגין.
בהתחלה אף אחד לא שם לב לילדה המוזרה עם השלט מקרטון. לאט הצטרפו אנשים. אחרי זה מאות ילדים לא הלכו לבית הספר במחאה על עתיד טוב יותר. שנה לאחר השלט מקרטון מיליוני אנשים ברחבי הגלובוס הצטרפו למאבק של גרטה למען כדור הארץ ולתופעה יש כבר שם – "אפקט גרטה".
הילדה השקטה, שאף פעם לא דיברה , נאמה מול שועי עולם במפגשי פסגה של האיחוד האירופי, בקונגרס, בטד, ואיפה לא. נשמע נאיבי? אחרי שתקשיבו לה לא תוכלו להמשיך כרגיל.

ברצינות ובשקט שלה היא גרמה לאנשים הגדולים להקשיב, בדרישה לעתיד ראוי לחיים. ובמיוחד לצעירים שהעתיד לפניהם והוא צופן אסון. היא מדברת בשקט ובבהירות על שריפת הדלק שגורמת לעשר שנים הבאות להיות קריטיות מבחינת הישרדות הדור הצעיר על כדור הארץ. על מאתיים זנים שנכחדים כל יום,
על הטמפרטורות שעולות בכדור הארץ בבהילות מפחידה. על כל מה שלא מדברים עליו בתקשורת ומתעלמים ממנו בהסכמים מדיניים.

אם לא נפעל עכשיו, לילדים שלנו שאנחנו דואגים לעתיד שלהם, לא יהיה חופש גדול כמו לנו כי הקיץ שלהם יהיה כל כך לוהט שהם לא יוכלו להיות בחוץ בשמש, ולא ללכת לים כי הוא יעלה על גדותיו מזבל, שהאוויר יהיה כל כך מזוהם שהם לא יוכלו לנשום, שבעלי חיים נפלאים יכחדו, שהוריקנים, רעידות אדמה ושינויי אקלים יביאו למוות מסיבי של אוכלוסיה בכל העולם. כל הדברים שאנחנו לא רוצים לשמוע על העתיד שבו ילדנו יהיו בוגרים.
כי מה נעשה עם זה? יש בוקר לחוץ וצריך להביא מוקדם לבית הספר ולהכין סנדביצ'ים ולרוץ לעבודה ולקחת לחוגים והמון דברים קטנים לטפל בהם. אנחנו משאירים את זה לגדולים, לממשלות ולהסכמים ולארגונים אקולוגיים. אבל הם לא עושים עם זה כלום, וכל מה שנעשה עד היום לא היה מספיק. אנחנו באמת עומדים לפני נקודת אל חזור, והיא תיגע בכל אחד מאיתנו. אם אנחנו רוצים עתיד טוב לילדנו אנחנו צריכים לקחת חלק יומיומי פעיל בעתיד הזה.

ברחבי העולם מתעוררים. ניו יורק הפכה לעיר השנייה בעולם המחרימה שקיות ניילון. האיחוד האירופי אסר על שימוש בכלים חד פעמיים. בכל העולם המודעות לזבל שאנחנו מייצרים עלתה מדרגה, ומה שלא הצליחו המון אנשים מצליחה לעשות נערה אחת, אאוטסיידרית שמעולם לא דיברה הרבה. עכשיו היא מדברת, וכל העולם מקשיב.
ובעוד שבכל העולם עוברים לירוק, הישראלים מכל שכבות האוכלוסיה משתמשים יום יום בכלים חד פעמיים כדי לא לשטוף כלים. ישראל, למרבה הזוועה והבושה, היא הצרכנית מס' 1 בעולם בצריכת כלים חד פעמיים. זה נתון בלתי נתפס. הוא מראה על ציבור אגוצנטרי שחושב אך ורק על הנוחיות של עצמו.

ועוד לא דיברנו על החגים.
כל מי שמארח/ת מתגאה בסט כלים החד פעמיים "היוקרתיים" שהם קנו, עם כוסות תואמות וסכו"ם תואם.
תנו לי להגיד לכם משהו על זה – למה בישלתם וטרחתם כל כך הרבה שעות במטבח והכנתם את המנות הכי טעימות שלכם לאורחים ואז אתם מגישים את זה בצלחת פלסטיק? זה מבייש את האוכל ולא מכבד אתכם כבשלנים, זה מרעיל את התבשילים כי כששמים אוכל חם על פלסטיק הרעלים שבו עוברים לאוכל, וזה גם הרבה הרבה פחות טעים ונעים לאכול בצלחת פלסטיק ולשתות יין בכוס פלסטיק.
וכן, אתם ו-30 האורחים שבאו אליכם גורמים נזק אדיר לסביבה.
נשמע לכם קיצוני? תקראו קצת על ההשלכות ההרסניות של פלסטיק. 90% מהזבל שנאסף בחופי הים של ישראל מקורו בפלסטיק שאנשים מביאים מהבית. מעבר לערימות הזבל, הדגים בולעים את זה, נספגים בזה, המים מורעלים מזה, והכל חוזר אלינו.

תתחילו למחזר. אצלנו בבית, משפחה של 5 נפשות שלא קונה כלים חד פעמיים, עדיין מייצרת בכל שבוע כ-3 שקים של אריזות פלסטיק שכוללות שלל קופסאות של יוגורט קוטג' וגבינה, אריזות שמפו וקרמים, קופסאות ואריזות. נוסף לזה עוד שק אחד של נייר – עיתונים, מארזים של מזון יבש או קרטוני ביצים וקורנפלקס. ועוד שק של זכוכית מועבר לפח מיחזור זכוכית אחת לחודשיים עם כל בקבוקי השמן וצנצנות הקפה והחמוצים. מלא מלא זבל. וזו רק משפחה אחת.

נכון, מיחזור הוא תיק. זה מעצבן לטפל בזה, זה תופס מקום, זה לא נוח להפריד ולסחוב.
הרשויות בארץ לא עושות חיים קלים למי שמנסה להיות ירוק. חלק מהפחים רחוקים או לא מפונים בתכיפות. בחלקם אנשים זורקים בלי קשר למה שהפח מיועד אליו. נשמות טובות יגידו שהכל הולך לאותו מקום ומה שממוחזר הוא אפסי לעומת מה שקורה בעולם.

אבל אני ממשיכה עם זה. בשביל גרטה, הילדה עם הצמות שהצליחה לטלטל ולהעיר את העולם. בשביל הילדים שלי. בגלל שאני רוצה בשבילם לא רק עתיד טוב ברמה האישית אלא מקום בטוח ונקי לחיות בו.
כוכב מאוזן עם ים כחול ונקי, שמש זורחת ולא שורפת, עצים ירוקים, בעלי חיים נפלאים ואוויר נקי לנשום.
זה תלוי בנו, העתיד הזה שלהם. רק בנו.Zero waste
כמו בעולם, גם במטבח שלכם הגיע הזמן לשים לב לכמויות האוכל העצומות שאנחנו זורקים לפח. הרעיון הוא לבזבז כמה שפחות אוכל ולהשתמש בכולו. הפעם המתכונים מבוססים על שיבולת שועל. ונשתמש בכמה גלגולים שלה.

שיבולת שועל נהדרת! היא מונעת סכרת, תורמת להורדת הכולסטרול, עשירה בסיבים תזונתיים, עוזרת להוריד במשקל, משביעה ואפילו עוזרת לשמירה על עור קורן ובריא.

חלב שיבולת שועל
חלב על בסיס שיבולת שועל, שקדים או אורז שקונים בסופר הוא חלב יקר שנגמר מהר ומרכיביו מכילים שמן, סוכר ומלח.
ההכנה של חלב בבית מהירה ולא דורשת שום סחיטה בחיתול או כל דבר מסורבל והחלב יוצא סמיך ונהדר, מושלם לשייקים, ארוחות בוקר, מרקים ואפיה. הוא גם עולה פחות מ-2 שקלים לבקבוק.
אני מכינה כל שבוע לפחות שניים-שלושה בקבוקים. אני אוהבת להוסיף לשיבולת השועל גם חופן אגוזים או שקדים לחלב עשיר יותר בויטמינים וסידן.

בבלנדר שמים:
1 כוס שיבולת שועל (לא קוואקר)
5-6 אגוזים או שקדים
כפית סילאן
קמצוץ מלח הימליה דק
2 כוסות מים.

מניחים לחצי שעה בצד. ההשרייה גורמת לחלב להיות סמיך וקרמי. לאחר חצי שעה מפעילים את הבלנדר וטוחנים לחלב. מעבירים למסננת מעל לקערה, מסננים בעזרת ערבוב במרית סיליקון, ואת מה שנותר במסננת מחזירים לבלנדר עם עוד שתי כוסות מים וטוחנים שוב. מסננים. את החלב שבקערה, מעבירים לבקבוקי זכוכית סגורים ושומרים במקרר.

את מה שנותר במסננת שומרים להכנת בראוניז או כדורי אנרגיה (מתכון בהמשך).

שייקים על בסיס חלב שיבולת שועל
שייקים הם הדרך הכי טעימה וקלה להשלים את כל הויטמינים, החלבונים והסידן בשלוק. חלב שיבולת שועל הוא קרמי במיוחד והשייקים יוצאים קטיפתיים ועשירים.

שייק שוקו סמיך עם כל מה שהילדים שלכם צריכים בפנים
זה שייק שאני מכינה לילדים שלי אחר הצהריים וככה אני יודעת שהם קיבלו מנה הגונה של כוח, ויטמינים וסידן.

אי אפשר להפסיק לשתות אותו! הוא סמיך וקרמי וילדים מתים עליו.

1 בננה גדולה או שתיים קטנות
3 תמר מג'הול
כוס וחצי חלב שיבולת שועל
1 כף קקאו
2 כפות טחינה

טוחנים לשייק חלק וסמיך.

שייק בננה כורכום
רגע לפני שמתקרר, זה השייק להתחיל איתו את היום.

הוא קרמי וטעים בצורה ממכרת ואצלנו בבית הוא הפתיח לבוקר טוב.

1 בננה גדולה
3 תמר מג'הול
כוס וחצי חלב שיבולת שועל
חתיכת שורש כורכום (בגודל 1 ס"מ)
כף שקדיה או 5 שקדים

טוחנים לשייק חלק וסמיך.

בראוניז שחיתות משאריות
הגילטי פלז'ר המושלם רק בלי הגילטי. את הבראוניז האלו מכינים ממה שנותר במסננת לאחר שהכנתם
חלב שיבולת שועל. הם רכים, נימוחים, טעימים קרים מהמקרר או נימוחים בטמפ' החדר. תתכוננו להתמכר.
אפשר להכין טבעוני, ללא גלוטן או רגיל, הנה כל האופציות:

מערבבים:
1 כוס קמח כוסמין או קמח שיבולת שועל (או קוואקר טחון לקמח גס במטחנה ביתית)
כפית גדושה של קקאו
1.5 כפית אבקת אפיה
קורט מלח הימליה דק

בקערה נפרדת מערבבים:
מה שנותר מחלב שיבולת השועל (כחצי כוס) או חצי כוס קוואקר
3 כפות סוכר חום/דמררה
1 ביצה (אפשר להמיר בכף חומץ תפוחים)
חצי כוס שמן חמניות

לציפוי:
1 חבילה שוקולד מריר
רבע כוס חלב קוקוס

מאחדים קערות בערבוב בכף עץ, מעבירים לתבנית מלבנית משומנת (תבנית בינונית בגודל 20\30).
אופים בתנור שחומם מראש ל-180 מעלות כחצי שעה, עד שהעוגה אפויה.
בינתיים מכינים את ציפוי השוקולד:
ממיסים בקערה שוקולד מעל סיר (בן מארי). כשהוא נמס מסירים מהאש ומוסיפים תוך כדי ערבוב את חלב הקוקוס. מורחים על הבראוניז ומחלקים לריבועים.

כדורי אנרגיה
ללא ספק בין הדברים שאני הכי שמחה למצוא במקרר כשבא לי לנשנש. רכים ומתוקים, מנחמים ומלאים כל טוב.

במיקסר קטן שמים:
מה שנותר מחלב שיבולת השועל (כחצי כוס) או חצי כוס קוואקר
חופן אגוזים ושקדים
3-4 תמר מג'הול
כפית גדושה קקאו
כפית גדושה חמאת בוטנים
רבע כוס גרנולה טחונה + עוד רבע לציפוי

טוחנים לממרח, מצננים חצי שעה במקרר, בידיים לחות מכינים כדורים ומגלגלים בציפוי גרנולה טחונה. שומרים במקרר.
מעשה אחד קטן
סטארבקס עברה לקשים מתכלים ובכך חסכה מילארד קשים בשנה. קשים חד פעמיים הם בין המזהמים הגדולים של כדור הארץ. גם אתם יכולים. השתמשו בקשים רב-פעמיים. הם נשטפים בקלות, רחבים יותר ולכן יותר נעים לשתות איתם שייקים סמיכים, יש מפלסטיק, מבמבוק או מסיליקון. הזמינו לכם חבילה ותפסיקו לקנות קשים לשימוש חד-פעמי שמגיעים לים, מזהמים אותו וחונקים את בעלי החיים.משהו טוב לשבת
יש מקום עם מחירים הוגנים!  אגוזי מלך ב-3.50 ש"ח ל-100 גרם, שמן זית של סבא חביב ב-19.90, שקדים טבעיים ב-5.90 לש"ח -100 גרם, תמר מג'הול ב-19.90 ש"ח לקילו ועוד המון דברים טובים – הכל תמצאו ב-Well-Green, חנות טבע ובריאות חדשה עם מחירים נהדרים.

Well-Green / פינקס 31 תל אביב / 03-940-7055


תודה על האיורים הנהדרים של ליאת אבדי, שימחת אותי מאוד ממי. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *