בוקר, כל המתכונים, מתוקים, עונתי, עיקריות
comments 8

הרדופים

לא נפרח כבר פעמיים
והרוח על המים,

יפזר דממה צוננת על פנינו החיוורות. 
שמה בין איבי הנחל, בשעה אחת נשכחת,
זיכרונות אזוב שלנו מתרפקים על הקירות.

(הרדופים / נתן יונתן)

עוד רגע שנה חדשה בפתח. בתולית ולבנה.
במרכז הארץ הכל סואן, פקקים בכבישים וקניות בהולות ובישולים לחג ומתנות ארוזות צלופן.
אבל בקצות הארץ עוד השבילים המאובקים מקיץ מובילים את ההולך בהם לנחלים קרירים המפכים בכחול שקוף, וריח עצי התאנה ולובן פרחי ההרדופים עוטף את הכל.
עיגול של שקט ראשיתי, ופכפוך מים זורמים, הם הדברים היחידים הקיימים.

לא אחת, לפני בוא השנה החדש אני מחפשת את המקומות האלו, השוממים, להיות אחד עם הטבע ולשטוף את עצמי משנה עמוסה. במקווה של הטבע הכל פרוש מאופק לאופק, וכל פינה בנחלים מבטיחה טבילה קרירה, פרטית ואינטימית. הרחק משאון המכוניות והפיח, משכבות הלחצים ואין ספור המשימות, אני מוצאת את ההתחלה הלבנה שלי.
הגוף שומט את עצמו וצף קל במים, הקור ממריץ את הלב להתעורר, לפעום. ומים כחולים מלאים בועות שקופות מנקות את הכל, מקצה הראש ועד לקצות הרגליים.

הרבה פעמים אני לא יודעת למה אנחנו נשארים כאן שנה אחר שנה, כשאנחנו כבר יודעים כמה קשה וצרובה עוד שנה תהיה, כשאנחנו כורעים תחת עול המחירים בסופר וחלום קניית בית רחוק עשרות שנים מהישג ידינו הפשוטות. למה אנחנו נשארים כאן לגדל את ילדנו אם בארץ אחרת הכל כל כך הרבה יותר נוח. בתים ראויים,
רווחה כלכלית, רחובות נקיים, אנשים אדיבים. צדק לקשישים ולמעוטי היכולת. סדר חברתי בכל השכבות, נקיון גדול. ואז הנחלים האלו גונבים אותי, ריח בושם עלי התאנה וההרדופים משכר אותי, גורם לי להתאהב שוב בארץ חסרת הרחמים הזו, לאהוב אותה אהבה עיוורת ועיקשת. לסלוח על הכל ולראות רק את החלב והדבש שבה.

מעל שמי סתיו פרושים, אבק דק של קיץ עוד נאסף על השבילים, ובתוך העלווה הירוקה והריחנית המים שוטפים את הכל, מנקים ומחדשים את עצמם ללא הרף. עוד רגע ארוחות החג ישאו ריח כבד וטוב ומפות לבנות יפרשו ואודם גרגירי רימונים יבהק בצלחות.
אבל רגע לפני כל זה, רגע של טבילה פנימית, להתנקות מהכל, להשיל את הכל. לתת לעצמנו הזדמנות אמיתית להתחדש. לקבל בזרועות פרושות את הטוב, לבקש אותו בשבילנו, בשביל אהובנו. לעצור לרגע ולהתכוון להתחדשות, לייחל בכל ליבנו לשנה טובה.חלת כתר כוסמין (כמות לחלה גדולה)
חלה רכה, מתוקה ואוורירית כענן, המתאימה לפתיחת שנה חדשה.

1/2 2 כוסות קמח כוסמין לבן
1 כף שמרים
3/4 כוס חלב חמים
1/4 כוס מים
2 כפות דבש
1 כפית שטוחה מלח דק
1/3 כוס שמן קנולה
1 ביצה טרופה 
1 כף שומשום

לערבב במיקסר קמח, מלח ושמרים. להוסיף חלב, שמן, מים ודבש לבצק חלק. להעביר לקערה משומנת.
לתת לבצק לנוח רבע שעה.
ללוש כעשר דקות לבצק גמיש ומבריק. לעטוף את כדור הבצק במעט שמן. לעטוף במגבת נקיה או בשקית ניילון ולהתפיח כשעה. ליצור כדורים בידיים משומנות ולסדר אותם בתוך תבנית עגולה או רינג במרווח זה מזה (של 2 ס"מ). לשמן קערה קטנה או רינג קטן ולהניח במרכז. להבריש בעדינות בביצה טרופה ולפזר שומשום.
להתפיח עוד כשעה. 
לחמם תנור ל-200 מעלות ולאפות 25-30 דקות עד להזהבה עמוקה. להוציא מהתנור ותת לחלה להצטנן מבלי לגעת עוד כשעה. להגיש עם קערת דבש.


 

8 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *